Повечето консумативи за 3д принтери са силно хигроскопични и неправилното им съхранение води до загуба на качеството. За да можете всеки път вашите 3D разпечатани изделия да са имат добър вид и здравина е важно да държите филамента в среда с ниска влажност.
Контейнер
Първа стъпка е да намерите затворен контейнер в който да държите материала. Размерът много зависи от вашите условия, както и колко ролки искате да се събират вътре. Важно е контейнерът да се затваря и колкото по-плътно, толкова по-добре. Повечето ролки с 1кг материал са с диаметър около 200мм и дебелина около 50мм-60мм. Удобен вариант е кутията Ikea Samla 22l с цена около 7лв (https://www.ikea.bg/products/small-storage-organisers/storage-boxes-baskets/storage-boxes/samla-kutia-s-kapak/79850875). Ако желаете може и да разпечатате скоби, за да сте по-сигурни в затварянето (https://www.thingiverse.com/thing:2110134). В нея се събират спокойно 5 ролки по 1кг, удобна е и можете да сложите няколко кутии една върху друга.
Поддържането на ниска влажност в контейнерите най-лесно става със силикагел. В интернет можете да намерите лесно да се продават на прилична цена. В производството на дограма също се използва широко, ако имате познати, може да попитате. Алтернатива е пълнежът за котешки тоалетни, който също в повечето случай е силикагел, но е на кристали, има прах и рискувате да полепне прах по филамента.
Измерване
Поддържането на ниска влажност, няма как да се постигне без измерване. Дори ново закупеният силикагел не е сигурно дали не е влажен. Дори да сте уверени в това, няма как да знаете след колко време ще е поел достатъчно влажност и е спрял да работи. За това е хубаво във всяка кутия да имате хигромер, с който да знаете каква е влажността. Съществуват множество варианти с ниски цени, ето един пример: (https://www.aliexpress.com/item/33037396704.html). За любителите на смарт решенията има Zigbee сензори на Sonoff (https://www.aliexpress.com/item/1005001275227721.html), а също така има евтин вариант на Xiaomi с bluetooth (https://www.aliexpress.com/item/4000406818501.html)
Лесно достижимо е да постигнете влажност в кутиите под 10%, с около 100 грама силикагел във всяка кутия. Като влажността ще се покачва постоянно с времето и ще трябва да изсушавате силикагела периодично.
Сушене
Сушенето на силикагел става най-лесно във фурната при температура до 120 градуса, за около час – два. Важно е първо да включите фурната и да изчакате да достигне температурата, да проверите и тогава да сложите силикагела. Ако надхвърлите 130 градуса, силикагелът ще стане негоден и ще спре да абсорбира влагата.
Мокър филамент
Мокрият филамент прави балончета, образува нишки и издава характерно свистене при печат. Ако имате материал, който сте държали навън също е хубаво да го изсушите, при подходяща температура за около 4 часа. Единият вариант е във фурна, другият вариант е в дехидрататор за храна. Изключително важно е да имате точен термометър на устройството и да не слагате филамента вътре, преди температурата да се е установила в зададения интервал, в противен случай нишката ще залепне за себе си и материалът ще е негоден за употреба. Ако искате да сте по-сигурни, можете да ползвате допълнителен термометър с който да потвърдите температурата на печката. Ето един вариант (https://tescomaonline.bg/gotvene/pribori-za-gotvene/taymeri-i-termometri/termometar-za-furna-tescoma-gradius-17609)
За PLA – не по-висока от 50 градуса.
За PET-G – не по-висока от 70 градуса.
За TPU – не по-висока от 55 градуса.
Препоръката ни е по-добре да пробвате с по-ниска температура и да сушите материала по-дълго, отколкото да се окажете с ролка филамент за изхвърляне.
И да не забравяме, че всичко това са само съвети, не отговаряме за причинени щети.